Kto i kiedy powinien zgłosić się na USG Dopplera tętnic kończyny górnej?

Kto i kiedy powinien zgłosić się na USG Dopplera tętnic kończyny górnej?

21 kwietnia, 2020 Wyłączono przez admin

Wysoce zaawansowana technologia pozwala obecnie na wczesne wykrywanie wszelkiego rodzaju chorób i schorzeń. Na dodatek są to często nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne zabiegi, które w krótkim czasie pozwalają na pełną i kompleksową diagnostykę. Jednym z takich badań jest USG Dopplera, które pozwala na przebadanie tętnic kończyny górnej.

Czym jest badanie USG Dopplera?

Sama nazwa „badanie Dopplera” jest powszechnie używana przez lekarzy i pacjentów. Jednak nie każdy może zdawać sobie sprawę z tego, jak dokładnie ono przebiega. Krótko mówiąc, jest to badanie diagnostyczne, które wykorzystuje tak zwany efekt Dopplera. Związany jest on z różnicą między częstotliwością fal, które są wysyłane przez źródło, a tymi, które są rejestrowane przez ich obserwatora. Konkretnie w tym badaniu polega on na wysyłaniu fali ultradźwiękowej przez aparat USG, odbiciu jej od krwi w czasie przesuwania i odebraniu jej jako obrazu na monitorze. Można w ten sposób wykonać między innymi USG Dopplera kończyn górnych, dolnych, ale też na przykład wątroby.

Jakie są wskazania do wykonania USG Dopplera?

W przypadku kończyn górnych do objawów, które mogą zasugerować wykonanie takiego badania, jest między innymi mrowienie i drętwienie rąk lub dłoni. Podobnie jest w przypadku, gdy pacjent odczuwa swojego rodzaju osłabienie kończyny lub zauważa jej blednięcie. Dodatkowym argumentem, który może przemawiać za zrobieniem badania USG jest odczuwalny ból rąk, a także stany po urazach kończyn. Badanie dopplerowskie pomoże ocenić, co jest przyczyną takich schorzeń i dolegliwości. Chirurg naczyniowy może dzięki temu ocenić czy w tętnicach bądź żyłach są widoczne skrzepy, tętniaki, czy występuje zwężenie żył albo niedrożność.

Kto i kiedy powinien się zgłosić na USG Dopplera żył?

Tak, jak w przypadku wielu innych badań, wskazaniem do zgłoszenia się do gabinetu USG, jest odczuwanie wszelkiego rodzaju nieprawidłowości. Wymienione wcześniej dolegliwości kończyn górnych mogą bowiem świadczyć zarówno o przejściowych i chwilowych problemach, jak i mogą wiązać się z dużo poważniejszymi schorzeniami. Jednym z nich jest miażdżyca, a także zakrzepica. Pozostawienie skrzepów lub niedrożności żył i tętnic może w konsekwencji przynieść poważne problemy związane z trudnością w przepływie krwi i niedotlenieniem niektórych części organizmu. Wczesne wykrycie przyczyny kłopotów z kończynami górnymi pozwoli na szybką reakcję ze strony lekarza i wprowadzenie właściwego leczenia. To z kolei ułatwi szybszy powrót do formy, a w wielu przypadkach także całkowite wyeliminowanie problemu. 

Badanie Dopplera kończyn górnych nie jest ściśle powiązane z wiekiem pacjenta, choć należy pamiętać, że ryzyko wystąpienia miażdżycy może się z wiekiem zwiększać. Dlatego też osoby starsze nie powinny lekceważyć objawów na przykład związanych z osłabieniem rąk. O takim badaniu powinny pamiętać także osoby, które są w grupie ryzyka, między innymi ze względu na czynniki genetyczne, które mogą sprzyjać rozwijaniu się na przykład zakrzepicy. Doppler żył i tętnic jest badaniem stosunkowo rzadkim, jeśli chodzi o wykonywanie go u dzieci. Jednak ma ono zastosowanie między innymi po przebytych urazach, po to, by sprawdzić, czy wszystko wraca do normy.

Jak się przygotować do badania USG Dopplera tętnic kończyny górnej?

Dużą zaletą Dopplera żył czy tętnic jest to, że nie wymaga ono od pacjenta wcześniejszego specjalnego przygotowania. Wyjątkiem jest jedynie badanie wątroby i tętnic nerkowych. W przypadku kończyn górnych wystarczy stawić się na wizycie w gabinecie USG. 

Chirurg naczyniowy zada pacjentowi szereg pytań, które pozwolą na zebranie kompleksowego wywiadu. Badanie wykonuje się na leżance, pacjent proszony jest o odsłonięcie badanej kończyny górnej. Lekarz prowadzący badanie sprawdza aparatem ultrasonograficznym drożność tętnic oraz to, czy występują jakieś zmiany miażdżycowe. Takie badanie jest podstawą do ustawienia odpowiedniego leczenia i ewentualnego skierowania na kolejne konsultacje i zabiegi. Po ściśle określonym czasie zaleca się wykonanie kolejnego badania USG w celu sprawdzenia, jakie efekty przynosi zastosowane leczenie.  

Źródło: Gabinet USG – badanie USG