Na co zwrócić uwagę wybierając spedytora

Na co zwrócić uwagę wybierając spedytora

20 kwietnia, 2020 Wyłączono przez admin

Każde przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją bądź dystrybucją towarów musi stanąć przed wyborem związanym z formą transportu. Rozwiązania są dwa – samodzielne poszukiwania firmy transportowej oraz sporządzanie niezbędnej dokumentacji przewozowej lub wybór profesjonalnej firmy spedycyjnej, której zespół składa się z doświadczonych spedytorów, wiedzących na co zwrócić uwagę podczas planowania tranzytu krajowego, międzynarodowego, a także międzykontynentalnego.

Pomimo, że firma spedycyjna to dodatkowe ogniwo w łańcuchu dostaw, a co za tym idzie – dodatkowe koszty transportu, to poprzez wybór odpowiedniego partnera firma będzie generować spore oszczędności, a także zapewniać swoim klientom kompleksowość usług.

Spedytor – osoba wielozadaniowa

Zagraniczny transport jest związany z wieloma procedurami, których firmy produkcyjne najczęściej nie są świadome. Zlecenie przejazdu spedycji o ugruntowanej pozycji na rynku pozwala cieszyć się optymalnym kosztem transferu oraz krótkim terminem realizacji powierzonej usługi.

Rola spedytora nie ogranicza się jedynie do wyszukania odpowiedniego przewoźnika, jego zadania zakładają sporządzanie umów przewozowych, kontakt z urzędami celnymi – również tymi zagranicznymi, czy wreszcie z ubezpieczeniem ładunku. Należy pamiętać, że każdy kraj wiąże się z odrębnymi przepisami prawnymi, dlatego decydując się na transport międzykontynentalny bądź do kraju spoza Unii Europejskiej należy pamiętać o szeregu wymagań jakie muszą być spełnione, aby cała operacja mogła się powieść.

Warto pamiętać, że transport nie ogranicza się do jednej formy przewozu, bowiem w przypadku dalekich odległości coraz częściej stosowaną praktyką jest transport multimodalny, który do transferu wykorzystuje co najmniej dwa środki tranzytu. Doświadczony i profesjonalny spedytor powinien zatem dostosować ofertę zarówno do wymagań klienta, jak również optymalizować koszt usługi oraz całkowity czas operacji. Dokładność, skrupulatność, praca pod presją czasu oraz umiejętność przewidywania to cechy każdego dobrego spedytora.

Spedytor? To się opłaca

Biorąc pod uwagę złożoność czynników zewnętrznych, dobrze jest zaufać zewnętrznym firmom, które posiadają rozeznanie w branży. Dzięki temu firma zlecająca usługę nie narazi się na ewentualne błędy, a co za tym idzie kosztowne kary finansowe. Znajomość branży, idąca w parze z doświadczeniem, to także oszczędności dla klienta, ponieważ dzięki temu rozwiązaniu logistyk wyszuka i zaproponuje najkorzystniejszą ofertę. Warto wiedzieć, że w przypadku niedopilnowania jakiegoś procesu transportowego odpowiedzialność spada nie na klienta, a na firmę spedycyjną. Kompleksowość usługi pozwala nie tracić czasu i skupić się na pozostałych aspektach związanych z prowadzeniem firmy.

Dobry spedytor to…

Wybierając odpowiednią firmę zewnętrzną należy sprecyzować oczekiwania – przewóz ładunku uzależniony jest od wielu czynników – w tym przede wszystkim od ilości i wielkości towaru, jak również odległości, jaką musi pokonać z miejsca załadunku do odbiorcy. Każda firma specjalizuje się w odrębnych płaszczyznach transportowych, dlatego najlepiej jest wybrać taką spedycję, która spełnia założenia klienta.

Dobrą cechą jest wielokrotnie poruszane doświadczenie, dzięki temu przedsiębiorstwo zlecające transfer zyskuje większą pewność powodzenia operacji. Oprócz tego należy zrobić rozeznanie i zasięgnąć opinii osób, które korzystały już z usług danej firmy.  Ten sposób można dowiedzieć się, czy dany podmiot wywiązuje się z umowy, przestrzega terminów oraz czy został zachowany odpowiedni kontakt pomiędzy stronami. Spedytor posiadający wiedzę na temat rynku transportowego nie ogranicza się wyłącznie do jednej formy przejazdu, dzięki posiłkowaniu się transportem morskim oraz kolejowym, koszt usługi oraz pozostałe czynniki dotyczące zlecenia mogą okazać się atrakcyjniejsze porównując je do tradycyjnych rozwiązań.

Podsumowując chcąc zyskać pewność, że powierzony transport zostanie zrealizowany bez jakichkolwiek zastrzeżeń, należy wybrać spedytora o sporym doświadczeniu, który operuje atrakcyjnymi stawkami przewozowymi. W ten sposób klient zyskuje spokój oraz kompleksowość powierzonego zlecenia. Warto jednak zasięgnąć opinii osób, które korzystały już z usług danej firmy, by nie narażać się na ewentualne niedogodności.

Źródło: Symlog – spedycja międzynarodowa