Jak działa giełda transportowa? Co warto o niej wiedzieć?

Jak działa giełda transportowa? Co warto o niej wiedzieć?

10 października, 2023 Wyłączono przez admin

W dobie internetu nawiązywanie nowych kontaktów na rynku transportowym jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Zarówno dla zleceniodawców, jak i wykonawców. Za przykład uchodzić może giełda transportowa, która w znaczący sposób upłynnia wymianę informacji między przewoźnikami a klientami. Przynosi ona wiele korzyści, dlatego warto wyjaśnić, czym dokładnie jest i dlaczego tyle podmiotów jej używa.

Co to jest giełda transportowa? Definicja

 Choć samo słowo „giełda” mówi dużo, należy podkreślić, że nie jest to wcale miejsce fizyczne. To wirtualna, internetowa platforma, z której korzystają firmy działające na rynku spedycyjnym, przewoźnicy dysponujący własną flotą pojazdów, a nawet klienci indywidualni. Najważniejszym celem działania giełdy transportowej jest umożliwienie szybkiego, bezproblemowego znalezienia partnera biznesowego.

Jeżeli przedsiębiorstwo produkcyjne poszukuje przewoźnika, który będzie w stanie w konkretnym terminie przewieźć towary z punktu A do punktu B, może opublikować ofertę właśnie na giełdzie transportowej. Gdy ktoś się zgłosi, wystarczy ustalić szczegóły i podpisać umowę.

Zdarzają się oczywiście także sytuacje odwrotne, w których to przewoźnicy oferują swoje usługi firmom i klientom indywidualnym. Giełda, poza dostępem do zleceń, zapewnia sprawną komunikację między poszczególnymi podmiotami, co oczywiście ułatwia realizację wszelkich zadań.

Rodzaje giełd transportowych – czego dotyczy podział?

 Nie istnieje jedna giełda, na której działają wszyscy przewoźnicy na rynku. Wymienić można ich wiele, a podstawowy podział dotyczy zasięgu. Biorąc to pod uwagę, wskazać trzeba giełdy:

  • regionalne,
  • krajowe,
  • międzynarodowe.

To jednak nie wszystko. Różnice między poszczególnymi platformami dotyczą również kwestii technicznych oraz praktycznych. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim ewentualne opłaty za dostęp do giełdy, warunki transakcyjne oraz to, jak dokładnie wygląda jej obsługa. Niektóre platformy funkcjonują przez strony internetowe, inne natomiast wymagają zainstalowania dedykowanych aplikacji bądź programów.

Jaką giełdę transportową wybrać? Taką, która odpowiada Ci pod względem organizacji działania, a jednocześnie zapewnia dostęp do dużej liczby konkretnych partnerów. Mogą być to wyłącznie firmy z Polski bądź też z innych krajów. Ważnym czynnikiem klasyfikującym giełdy jest to, ile podmiotów w niej funkcjonuje i jak szybko dzięki temu można znaleźć przedsiębiorstwo oferujące konkretne usługi. Z pewnością pomocne okażą się opinie publikowane przez osoby i firmy działające na interesującej Cię platformie.

Czy warto korzystać z giełdy transportowej?

 Rozbudowana baza przewoźników, firm spedycyjnych i klientów stanowi niezwykle przydatne narzędzie, które pozwala na przyspieszenie i upłynnienie wielu procesów. Dzięki giełdzie nie musisz bowiem tracić czasu na poszukiwanie właściwego podmiotu, który zrealizuje konkretne zlecenie. Wystarczy przekazać szczegółowe informacje na temat ładunku i trasy, a następnie czekać na zgłoszenie.

Całość funkcjonuje bardzo szybko i sprawnie, a sama giełda transportowa ułatwia nawiązywanie nowych kontaktów. Nie tylko producentom, ale też samym przewoźnikom, którzy mogą liczyć na większą liczbę zleceń.

Jeśli zaś chodzi o firmy, które chcą dostarczać swoje produkty, ale nie posiadają własnej floty pojazdów, tego typu platformy pozwalają im zaoszczędzić mnóstwo czasu, a nierzadko także pieniędzy. Wystarczy bowiem dokładnie przyjrzeć się wszelkim zgłoszeniom, a na koniec wybrać podmiot, który prezentuje się najkorzystniej pod kątem cenowym i sprawności realizacji zleceń.

Mając na uwadze powyższe informacje, należy podkreślić, że giełda transportowa to miejsce, które ułatwia życie zarówno firmom transportowym, jak i producentom oraz klientom indywidualnym. I właśnie dlatego warto zainteresować się tym, co dzięki niej można zyskać. Tym bardziej że samych giełd dna rynku działa naprawdę sporo.

źródło: TRANSlogis transport i spedycja