Jak nauczyć dziecko pływania? Podstawowe zasady

Jak nauczyć dziecko pływania? Podstawowe zasady

31 stycznia, 2023 Wyłączono przez admin

Basen to doskonała aktywność fizyczna nie tylko dla dorosłych, ale też i młodszych osób. Bez względu na to, czy Twoja pociecha jest w wieku szkolnym, czy nawet niemowlęcym – pływanie może doskonale wpłynąć na jej rozwój psychofizyczny. Wielu rodziców zastanawia się jednak w jaki sposób nauczyć dziecko pływania – oczywiście w bezpieczny sposób. W dzisiejszym artykule skupimy się właśnie na tej kwestii – zapraszamy do lektury.

Kiedy pierwszy raz na basen z dzieckiem?

Łapiemy się za głowę za każdym razem, gdy słyszymy, jak matka kilkuletniego dziecka stwierdza że jeszcze za wcześnie dla niego na basen. Prawda jest jednak zgoła odmienna – bowiem już kilkumiesięczne dzieci powinny bez problemu być w stanie poradzić sobie z pływaniem.

Pomyśl o tym sama – kiedy Twoje dziecko znajdywało się jeszcze w Twoim brzuchu, bez przerwy unosiło się ono w wodach płodowych. Można wręcz powiedzieć, że my, ludzie, zdolność do pływania nabywamy już w brzuchu matki.

Zdolność ta jednak, niestety, dość szybko zanika, jeśli nie będzie pielęgnowana. Dziecko najzwyczajniej w świecie zapomni, jak to jest poruszać się w wodzie, jeśli nie będzie miało z nią zbyt dużej styczności.

Wiele szkół pływania oferuje lekcje dla dzieci już w wieku 6 miesięcy. Czy jednak wysłanie zaledwie półrocznego dziecka na basen jest rozsądne? Jeśli tylko wybierzesz ośrodek, jakim jest renomowana szkoła pływania dla dzieci, która zadba o bezpieczeństwo – to jak najbardziej!

Zacznij od samych podstaw

Duża część osób dorosłych rozpoczyna swoją przygodę z lekcjami pływania od szlifowania stylu oraz techniki pływackiej. Takie podejście będzie jednak skrajnie nieodpowiedzialne w przypadku małych dzieci, które powinno rozpocząć od fundamentalnych podstaw.

Na samym początku należy więc skupić się na utrzymywaniu się na wodzie, wstrzymywaniu oddechu oraz zanurzaniu głowy.

Pamiętaj, że między niemowlęciem a osobą dorosłą jest ogromna różnica. Dojrzałemu człowiekowi bez problemu wytłumaczysz teorię, którą on następnie przekuje w praktykę. Niemowlę jednak od początku aż do końca musi polegać na praktyce. Tak więc na spokojnie – małymi krokami aż do celu!

Kiedy pierwsza technika pływania?

Raczej nauka techniki pływania nie ma większego sensu, gdy mięśnie dziecka jeszcze się rozwijają. Na spokojnie możesz poczekać z tym aż nie będzie on trochę starszy – na przykład w wieku 7 lat.

Na samym początku nauki techniki pływania możesz oczywiście wykorzystywać pomocnicze akcesoria, takie jak motylki, dmuchane koła, deski czy makaroniki.

Zanim jednak Twoje niemowlę odpowiednio dojrzeje do nauki techniki, zachęcaj je do kontaktu z wodą każdego dnia. Oczywiście nie mamy przez to na myśli, abyś codziennie odwiedzała razem z nim basen.

Do pływania możesz zachęcać nawet w wannie podczas kąpieli. Polewanie głowy i twarzy być może brzmi dla Ciebie w tym momencie przerażająco, jednak dla dziecka to świetnie przyzwyczajenie. Oczywiście wszystko rób ostrożnie i z wyczuciem.

Pamiętaj też, że nauka pływania powinna być przede wszystkim dobrą zabawą. Powodzenia!