Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna dla budynku mieszkalnego?

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna dla budynku mieszkalnego?

26 kwietnia, 2020 Wyłączono przez admin

Inwestorzy decydujący się na zakup i instalację paneli fotowoltaicznych zgodnie przyznają, że inwestycja w odnawialne źródła energii jest nie tylko opłacalna, ale i długoterminowa. Chociaż może się wydawać, że jednorazowy koszt całej instalacji PV jest dość wysoki, to jednak w ostatecznym rozrachunku jako właściciele domowej elektrowni słonecznej zyskujemy nie tylko darmowy prąd, ale i całkowitą niezależność energetyczną. Prawidłowo dobrana fotowoltaika jest w stanie nie tylko całkowicie pokryć zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na prąd, ale i zminimalizować opłaty za energię do całkowitego minimum.

Panele fotowoltaiczne dla domu – co jest ważne?

Decydując się na zakup paneli PV do naszego domu, musimy pamiętać o kilku istotnych czynnikach, które wpływają na skuteczność działania systemu. Inwestycja w OZE jest bardzo opłacalna i przynosi nam same korzyści, ale jej zoptymalizowanie zależy nie tylko od jakości modułów, ale i parametrów technicznych, które pomagają ustalić idealną moc paneli. Przed zakupem fotowoltaiki powinniśmy przeanalizować wysokość rachunków za prąd oraz ocenić realne zapotrzebowanie domu na energię elektryczną. Pracę tę powinniśmy zlecić wykwalifikowanemu doradcy, który nie tylko obliczy wszystkie współczynniki modułów PV, ale i jasno określi ich optymalną pozycję na dachu domu. Dla prawidłowego działania paneli PV ważne jest, aby były one zainstalowane w najbardziej nasłonecznionym miejscu, pod kątem 35 stopni względem poziomu dachu. Istotne jest także wczesne wyeliminowanie potencjalnych miejsc zacienienia, które w przyszłości mogłyby obniżać wydajność modułów fotowoltaicznych, a w konsekwencji – ograniczać produkcję prądu.

Moc instalacji PV – jak ją ustalić?

Od tego, czy prawidłowo ustalimy moc instalacji PV, zależy wydajność fotowoltaiki. Ilość paneli wpływa wprawdzie na koszt całego przedsięwzięcia, ale aby zapewnić sobie maksymalny uzysk energetyczny, musimy zadbać o to, żeby moduły były w stanie wygenerować wystarczającą ilość energii elektrycznej do zasilenia naszego domu. Ich produktywność zależy z kolei od umiejscowienia paneli na dachu oraz ilości samych modułów. Jeżeli będzie ich wystarczająco dużo, fotowoltaika nie tylko będzie w stanie zabezpieczyć nas energetycznie, ale i pozwoli zaoszczędzić pozyskaną energię, którą później będziemy mogli odebrać. Nadwyżki prądu, który nie będzie na bieżąco zużywany, inwestor będzie mógł magazynować w zakładzie energetycznym, z którym podpisze wzajemną umowę. Jest to o tyle istotne, iż w okresie zmniejszonej intensyfikacji promieni słonecznych, np. w okresie zimowym, moduły mogłyby nie produkować wystarczającej ilości prądu do zasilenia naszego domu. W takich sytuacjach właściciel paneli fotowoltaicznych może skorzystać z zapasów, które jego instalacja pozyskała w okresie letnim. To pozwala nie tylko znacząco obniżyć koszty, ale i wyeliminować konieczność korzystania z zasobów energetycznych ogólnodostępnej sieci.

Instalacja fotowoltaiczna – jakie poniosę koszty?

Koszt fotowoltaiki zależy nie tylko od jakości wykorzystanego oprzyrządowania, ale przede wszystkim od mocy instalacji. Aby zapewnić naszej domowej elektrowni słonecznej optymalną wydajność, musimy ustalić jej maksymalną moc i ilość paneli potrzebnych do jej zapewnienia. Do ceny zakupu paneli PV musimy jeszcze doliczyć koszty związane z kupnem inwertera, systemu mocowania, okablowania instalacji oraz systemu zabezpieczeń i nawigacji wspomagającej monitorowanie pracy modułów PV. W kosztorys instalacji fotoogniw musimy jeszcze wliczyć projekt całego systemu, konsultacje z fachowcami oraz montaż paneli fotowoltaicznych.

Ostatecznie może się zatem wydawać, że suma, jaką musimy przeznaczyć na zakup i montaż fotowoltaiki, jednorazowo jest dosyć duża. W przypadku fotoogniw musimy jednak pamiętać, że jest to inwestycja, która przetrwa długie lata – kupując panele PV, dostajemy na nie gwarancję wydajności i niezawodności na nawet 25 lat. Sam system fotowoltaiczny jest z kolei właściwie całkowicie bezobsługowy i bezawaryjny, co zapewnia nam optymalizację kosztów na bardzo długi czas. Dzięki temu wydatek, jaki ponosimy na zakup fotowoltaiki, może się nam zwrócić nawet po 6 latach od jej zakupu. Inwestując w OZE, możemy także skorzystać z atrakcyjnych pakietów dotacyjnych, np. programów Mój Prąd i Czyste Powietrze oraz ulgi podatkowej, które znacząco obniżają koszty instalacji paneli PV.

Źródło: House Solutions – panele fotowoltaiczne