Przestarzałe nośniki danych w Twojej firmie – co z nimi zrobić?
25 kwietnia, 2020Rozwój technologiczny zrewolucjonizował system przechowywania danych. Prócz klasycznej formy dokumentacji, czyli papieru, coraz częściej różnorakie informacje zaczęto przechowywać na nośnikach danych. W początkowej fazie dane zapisywano głównie na nośnikach analogowych (taśmy magnetyczne, filmowe i klisze), a następnie cyfrowych w coraz bardziej zaawansowanych odsłonach. W obecnych czasach trudno wyobrazić sobie biuro, które nie korzysta z dobrodziejstw cywilizacji. Przez lata przeskok technologiczny znacznie przyspieszył, wypierając nieopłacalne z różnych względów nośniki danych i zastępując je nowymi – lepszymi, pojemniejszymi, tańszymi, trwalszymi, mniejszymi. Okres rozwoju był na tyle szybki, że wciąż w wielu przedsiębiorstwach możemy znaleźć nośniki, które z powodzeniem można by nazwać reliktami przeszłości. Co z nimi zrobić? Czy można je wyrzucić?
Jakie są rodzaje nośników danych?
Tradycyjna dokumentacja papierowa w dużej mierze jest obecnie digitalizowana albo istnieje także w elektronicznej wersji. Cyfrowe wersje dokumentów, podobnie jak ich materialne odpowiedniki, wymagają pewnej przestrzeni do przechowywania. Właśnie w tych celach zaczęły powstawać nośniki danych, a te z kolei można podzielić na kilka kategorii:
- nośniki magnetyczne – dyskietki, identyfikatory, kasety z taśmami magnetycznymi, kasety VHS,
- nośniki optyczne – płyty CD/DVD, płyty Blu-Ray itp.,
- dyski twarde HDD,
- nośniki elektroniczne – dyski SSD, karty pamięci, pamięci USB, karty chipowe,
- inne nośniki danych, np. slajdy, klisze, mikrofilmy.
Czy posiadasz niepotrzebne nośniki danych w swojej firmie?
Zastanów się na spokojnie, czy gdzieś w Twojej firmie nie są zgromadzone popsute komputery, przestarzałe dyski twarde, płyty CD/DVD z nieznaną treścią lub zmagazynowane dyskietki czekające na nie wiadomo na co. Większości z tego typu nośników nie jesteś w stanie nawet sprawdzić (czy działają i co się na nich znajduje). No chyba, że jesteś akurat pasjonatem archaicznych technologii i Twój komputer nieprzypadkowo posiada stację dyskietek 3,5 calowych (lub jeszcze lepiej 5,25 calowych), choć w obecnych czasach trudno nawet o sprzęt ze stacją CD-ROM. Co zatem zrobić ze urządzeniami tego typu? Czy nie można ich zwyczajnie wyrzucić albo oddać na złom? Jeśli tego typu nośniki znajdujące się w Twojej firmie mogą zawierać wrażliwą lub poufną dokumentację, lepiej nie ryzykować. To, że Ty nie jesteś w stanie uruchomić tego typu sprzętu, nie oznacza, że ktoś inny tego nie dokona. Wyrzucając sprzęt, nie masz pewności do kogo trafi i co ta osoba zrobi z uzyskanymi w ten sposób informacji. Za sprawą programów do odzyskiwania danych i instrukcji zawartych w Internecie nawet średnio zaawansowana osoba może przywrócić znaczną część plików z dysku lub komputera, który Ty uznałeś za niesprawny. To samo tyczy się płyt i innych przestarzałych nośników informacji.
Jak utylizować przestarzałe nośniki danych?
Wydawałoby się, że formatowanie dysków to minimum, które możesz zrobić w sprawie starych komputerów, jednakże musisz wiedzieć, że usunięcie danych nie gwarantuje ich całkowitego zniszczenia. Podobnie rzecz ma się z samodzielnym niszczeniem nośników danych za pomocą młotka czy innego typu narzędzi dostępnych w domu lub marketach budowlanych – na pierwszy rzut oka sprzęty wyglądają na zniszczone – jednakże wciąż z łatwością można z nich odzyskać potrzebne dane. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że Twoje informacje nie ujrzą światła dziennego, warto oddać sprzęt elektroniczny do utylizacji profesjonalnym firmom zajmującym się niszczeniem dokumentów i nośników danych. Dzięki takiemu rozwiązaniu przeciwdziałasz ujawnieniu poufnych lub tajnych informacji swoim konkurentom, a Twoja pozycja rynkowa pozostanie niezachwiana w branży, w której działasz. Ponadto zapobiegasz utracie wiarygodności, wizerunku i dobrego imienia wśród kontrahentów, a brak zaufania i nierzetelność szybko mogą pogrzebać każde przedsiębiorstwo – brak klientów to przecież brak wpływów. Korzystając z usług profesjonalnej firmy niszczącej dokumentację spełniasz także wypełniasz wymogi prawa. Liczne ustawy i przepisy regulują kwestie ochrony danych, a ich niedopełnienie grozi konsekwencjami w postaci odpowiedzialności karnej lub cywilnej.