Kiedy opłaca się tankować propan?

Kiedy opłaca się tankować propan?

26 kwietnia, 2020 Wyłączono przez admin

Gaz magazynowany w zbiorniku na terenie posesji wymaga regularnego uzupełniania. Podobnie jak tankujemy paliwo do samochodu, tak też musimy zadbać o zatankowanie propanu do zbiornika. Pamiętanie o tym jest szczególnie ważne w okresie grzewczym, ponieważ bez gazu w domu zrobi się zwyczajnie zimno. Jednak czy istnieje najlepszy czas na tankowanie propanu? Czy jego ceny wahają się na przestrzeni roku? Okazuje się, że owszem. Podpowiadamy, jak można nieco zaoszczędzić, dzięki odpowiedniemu wyczuciu czasu.

Co wpływa na ceny gazu propan?

Przyglądając się cenom gazu na terenie całej Polski, a także analizując je przez poszczególne miesiące, możemy zauważyć, jak bardzo różnią się one między sobą. Na ceny gazu propan wpływ ma zarówno to, w której części Polski mieszkamy, a więc również zaopatrujemy się w gaz, a także to, kiedy decydujemy się na zatankowanie zbiornika. Dla przykładu, na nieco niższe ceny mogą liczyć mieszkańcy Mazowsza i Podlasia. Minimalnie drożej, zaledwie o kilka groszy, zapłacą użytkownicy z Warmii i Mazur, a także województwa lubelskiego, łódzkiego oraz kujawsko-pomorskiego. Wynika to z konkurencyjności danego rynku i regionalnych cen gazu. Ponadto ogromny wpływ na wahania cen gazu, niezależnie od regionu, ma okres roku, a konkretniej pora roku i związany z nią popyt na gaz propan

Jesienią i zimą, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy, zapotrzebowanie na gaz propan gwałtownie wzrasta, a wraz z nim rosną również ceny. W okresie wiosenno-letnim popyt na gaz grzewczy propan powoli spada, a tym samym spadają ceny, by w okolicy czerwca i lipca osiągnąć najniższy w całym roku pułap.

Jak tankować propan taniej?

Wiemy już co ma wpływ na ceny gazu propan. Teraz warto się zastanowić nad tym, jak wykorzystać tę wiedzę, aby tankować taniej i oszczędzać na paliwie opałowym. Czynnik geograficzny, a więc różne ceny w poszczególnych województwach, niestety nie pomoże nam w zmniejszeniu opłat za gaz propan. Nieruchomość znajduje się w określonym miejscu i tam właśnie musi zostać dowieziony gaz, w związku z tym na tym polu nie możemy manewrować. Jednak jeśli chodzi o czas tankowania propanu sprawa wygląda już nieco inaczej. 

Najlepszym sposobem na znaczące obniżenie kosztów gazu propan jest odpowiednie zaplanowanie tankowania. Najlepiej jest umówić się na dostawę gazu właśnie w okresie letnim, wakacyjnym. Jeśli z reguły tankujemy zbiornik na gaz dwa razy do roku, to zróbmy to wiosną, jak tylko ceny zaczną spadać, a drugi raz późnym latem, czyli zaraz przed najwyższymi podwyżkami. Jak duże są wahania cen gazu w ciągu jednego roku? 

Okazuje się, że w zależności od roku i regionu Polski, może to być nawet 0,40 zł na litrze gazu propan. To naprawdę bardzo dużo. Zakładając, że jesteśmy posiadaczami najmniejszego pojemnościowo zbiornika, a więc liczącego 2700 litrów, to przy jednym tankowaniu pełnego zbiornika kwota 0,40 zł za litr gazu propan daje nam różnicę aż 1080 zł. Natomiast w przypadku tankowania dwa razy do roku kwota ta podwaja się. Dlatego też odpowiednie zaplanowanie tankowania zbiornika może przyczynić się do powstania w budżecie domowym naprawdę sporych oszczędności.

Jak zaplanować tanie tankowanie propanu?

Początkowo odpowiednie zaplanowanie tankowania zbiornika na propan może wydawać się nieco skomplikowane. W końcu gaz nie wyczerpuje się na nasze zawołanie czy też wtedy, kiedy jest nam wygodnie. Podpowiadamy więc, jak zabrać się do takiego planowania. Najlepiej jest rozpocząć je już na etapie budowy instalacji na gaz, a konkretnie w momencie wyboru zbiornika na gaz propan

Wybierzmy zbiornik, który po uwzględnieniu powierzchni domu, liczby mieszkańców i liczby urządzeń w domu zasilanych gazem, będzie mógł być tankowany nie częściej niż dwa razy do roku. Jeśli pozwala nam na to powierzchnia działki, możemy wybrać zbiornik, który będzie wymagał tankowania tylko raz do roku. Następnie po prostu uzupełniajmy zapasy gazu. Nie musimy bowiem jednorazowo tankować zbiornika od zera do pełna. Możemy w okresie wiosenno-letnim śledzić ceny gazu i uzupełniać zbiornik gazem, kiedy ceny są najniższe. No i unikajmy jak tylko możemy tankowania jesienią i zimą. W ten sposób ogrzewanie gazem propan będzie jeszcze tańsze i jeszcze bardziej ekonomiczne.

Źródło: LPG Direct – gaz grzewczy