Choroby stawu łokciowego – diagnostyka z wykorzystaniem ultrasonografii

Choroby stawu łokciowego – diagnostyka z wykorzystaniem ultrasonografii

24 stycznia, 2023 Wyłączono przez admin

Niezależnie od tego, czy prowadzisz siedzący tryb życia związany z pracą przy biurku, czy też wykonujesz pracę fizyczną, możesz być narażony na choroby stawu łokciowego. Większość schorzeń i problemów ze stawami objawia się bólem, opuchlizną lub obrzękiem. Niezależnie od objawów ważna jest szybka i skuteczna diagnostyka. Jednym z lepszych, dostępnych obecnie badań diagnostyki obrazowej, jest ultrasonografia. Przedstawiamy zalety tego badania i podpowiadamy, kiedy warto wykonać USG stawu łokciowego.

Na czym polega badanie USG stawu łokciowego?

Badanie ultrasonograficzne łokcia (stawu łokciowego) jest badaniem dynamicznym. Podczas badania ultrasonograficznego stawu łokciowego lekarz ocenia stan tkanek miękkich, tj. kontroluje ścięgna i mięśnie, a także stawy i nerwy. Diagnostyka odbywa się w ruchu. Jest nim zgięcie łokcia, a następnie pełne wyprostowanie przedramienia oraz odwrócenie i rotacja całego przedramienia. Większość struktur stawu łokciowego zlokalizowana jest powierzchownie, dlatego dobrą metodą diagnostyczną jest badanie USG stawu łokciowego

Ultradźwięki można wykorzystać do oceny uszkodzenia stawów, naderwania ścięgien mięśni (np. bicepsa) lub wysięku śródstawowego. Lekarz w czasie USG stawu ocenia kaletkę łokciową, nadkłykcie, bada też torbiele.

Kiedy zgłosić się na ultrasonografię stawu łokciowego?

Łokieć jest złożoną strukturą składającą się z trzech stawów pokrytych wspólną torebką stawową. Problemy ze stawem łokciowym mogą wystąpić u sportowców, pracowników fizycznych i biurowych. Do zmian w stawie łokciowym dochodzi również na skutek monotonnych ruchów w pracy, nagłych urazów czy przeciążeń, jakich doświadcza aktywny sportowiec podczas treningów. Najczęstsze zmiany patologiczne to: 

  • łokieć golfisty,
  • łokieć tenisisty,
  • złamania, 
  • stłuczenia, 
  • skurcze mięśni,
  • zmiany zwyrodnieniowe,
  • kostnienie okołostawowe lub śródstawowe,
  • zespół kanału nerwu łokciowego (zespół kanału łokciowego).

Obrzęk, dolegliwości bólowe czy ograniczenia ruchomości stawu łokciowego są oznaką, że w stawie łokciowym może rozpocząć się proces chorobowy, dlatego należy rozpocząć diagnostykę i leczenie. USG stawu łokciowego to badanie, które pozwala lekarzowi ocenić stan mięśni, więzadeł, ścięgien, chrząstek, błony maziowej i kaletek.

Jakie choroby stawu łokciowego diagnozuje ultrasonografia?

Diagnostyka ultrasonograficzna stawu łokciowego pozwala na szczegółową analizę poprawności budowy stawu oraz wskazuje na ewentualne zmiany patologiczne. Może zidentyfikować: 

  • choroby zwyrodnieniowej stawu łokciowego, 
  • uszkodzenia lub zwyrodnienia przyczepów ścięgien,
  • zapalenie kaletki maziowej, 
  • zapalenie kaletki łokciowej, 
  • wysięk w stawie łokciowym (zapalny lub pourazowy), 
  • zespół rowka nerwu łokciowego, 
  • zespół ucisku nerwu w okolicy łokcia,
  • urazy pobocznych więzadeł.

Dzięki szybkiej i precyzyjnej diagnozie przy pomocy badania USG stawu łokciowego możliwe jest podjęcie odpowiedniego leczenia i szybszy powrót do zdrowia oraz pełnej sprawności.

Przebieg badania USG stawu łokciowego

Badanie USG stawu łokciowego nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta, jednak w przypadku ponownego wykonania uwzględnia się wyniki poprzedniego badania oraz całą dokumentację. Samo badanie nie jest bolesne i trwa tylko kilka minut. W celu jego przeprowadzenia konieczne jest użycie urządzenia ultradźwiękowego, które emituje ultradźwięki o odpowiedniej częstotliwości. 

Podczas badania USG stawu łokciowego pacjent pozostaje w ustalonej przez lekarza pozycji. Powierzchnię skóry zwilża się specjalnym żelem przewodzącym ultradźwięki, po czym przesuwa się głowicę po powierzchni stawu, w celu uzyskania obrazu badanego obszaru. Nie ma przeciwwskazań do wykonania badania ultrasonograficznego stawu łokciowego, niezależnie od wieku pacjenta i innych schorzeń czy problemów zdrowotnych. Ponadto badanie USG stawu łokciowego, jak każde inne badanie ultrasonograficzne, można powtórzyć kilka razy, bez negatywnego wpływu na zdrowie badanego. Ultradźwięki to bezpieczna i skuteczna procedura diagnostyczna, którą należy stosować w przypadku wątpliwości co do stanu zdrowia.