Wakacje w Polsce? Tylko w domku na kółkach!

Wakacje w Polsce? Tylko w domku na kółkach!

19 kwietnia, 2020 Wyłączono przez admin

Czy myślałeś już o tym, jak spędzisz wakacje? Planujesz wyjazd w dalekie kraje, chciałbyś zwiedzić miejsca, o których dotychczas tylko czytałeś, a może marzysz o tym, żeby po prostu spędzić urlop w ciszy i spokoju, z daleka od zgiełku miast – samotnie lub w towarzystwie przyjaciół i rodziny, a do tego najlepiej na swoim? Dla zwolenników tej ostatniej opcji ciekawym wyborem może okazać się domek na kółkach. Czym jest taka budowla i czy warto rozważyć jej zakup? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule. 

ABC domków na kółkach

Domki na kółkach to nowoczesne, wygodne, a przy tym trwałe konstrukcje. Nazywane są także domkami mobilnymi, domkami holenderskimi czy domkami angielskimi. Moda na nie przyszła z Zachodu, gdzie są powszechnym typem budowli – obecnie także w Polsce cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego, ponieważ w przeciwieństwie do tradycyjnych domów letniskowych wyprodukowanie domku mobilnego nie trwa długo (to ledwie kilka tygodni), a ich wyposażenie nie odbiega niczym od dużych budowli mieszkalnych. Ponadto nie są one trwale związane z gruntem i posiadają zamontowane kółka, dzięki czemu można nie tylko przesunąć je w obrębie posesji, ale również wjechać nimi na przyczepę i przewieźć na drugi koniec kraju. 

Czy domek mobilny to nowa wersja przyczepy kempingowej?

Dla niezorientowanych osób nazwa domek na kółkach może być myląca – wiele z nich uważa, że domki mobilne to tak naprawdę inne określenie przyczepy kempingowej. Tymczasem wcale tak nie jest. Istotną różnicę wskazaliśmy wyżej – domki typu holenderskiego można przesuwać w obrębie działki albo wjechać nimi na przyczepę, jednak nie można ich podpiąć do samochodu i wyruszyć w świat ot tak. Oczywiście ma to swoje plusy i minusy. Największą zaletą tego rozwiązania jest jego długofalowość – domki na kółkach są trwałe i można w nich mieszkać przez lata. Właśnie dlatego świetnie sprawdzają się jako pomysł na coroczne wakacje na własnej działce. 

Czy domek mobilny to nowa wersja domków letniskowych?

Można tak powiedzieć, aczkolwiek jest kilka różnic między obiema opcjami. Przede wszystkim wielkość, cena, czas wybudowania domku itd. Trzeba jednak przyznać, że domki na kółkach świetnie sprawdzają się w roli domków letniskowych. Ich powierzchnia może sięgać nawet 48m2, spokojnie zatem pomieszczą kilkuosobową rodzinę. Dodatkowo można dobudować do nich taras, poszerzając przestrzeń użytkową. Z domku na kółkach, w przeciwieństwie do niektórych domków letniskowych, można korzystać cały rok, a to za sprawą zamontowanego ogrzewania. Polscy producenci domków mobilnych dbają o dostosowanie swoich projektów do rodzimych warunków atmosferycznych, dlatego oprócz odpowiednio ocieplonych ścian w domkach zamontowane są kaloryfery. Dzięki temu są to tak naprawdę całoroczne domki mobilne, a nie takie, w których komfortowo można mieszkać jedynie, kiedy jest ciepło.

Jak wygląda korzystanie domku na kółkach?

Pomimo tego, że mogą wydawać się niepozorne, domki na kółkach są tak naprawdę bardzo funkcjonalne. Większość z nich została zaprojektowana tak, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń przy estetycznym wykończeniu wnętrz. Domki mobilne można podpiąć pod media, co sprawi, że życie w nich stanie się prawdziwą przyjemnością. Każdy nowy domek na kółkach jest wyposażony w funkcjonalne sprzęty: zabudowaną lodówkę, piekarnik czy zmywarkę, o nic zatem nie musisz się martwić.

Czy mam wpływ na wygląd mojego przyszłego domku mobilnego?

Oczywiście, że tak! Jeśli zdecydujesz się na zakup nowego domku na kółkach, porozmawiaj z producentem domków mobilnych i dowiedz się, jakie masz opcje. Zazwyczaj firmy zajmujące się budowaniem konstrukcji tego typu oferują zarówno gotowe projekty, jak i domki na wymiar. Każde z tych rozwiązań można jednak dostosować do swoich potrzeb. Gotowe projekty zazwyczaj dają mniejsze pole do manewru niż w przypadku domków na wymiar, jednak wprowadzanie zmian i decydowanie o układzie czy wyposażeniu budowli również jest możliwe. Dotyczy to chociażby rozmieszczenia drzwi, okien, oświetlenia itd. Oczywiście w przypadku zakupu używanego domku na kółkach trzeba go przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza, co oznacza, że budowla będzie mogła wymagać remontu czy gruntownego odświeżenia.

Źródło: EcoMobileHome – Mobilne domki holenderskie