Kto pomoże przygotować mowę pogrzebową i zajmie się organizacją pogrzebu?

Kto pomoże przygotować mowę pogrzebową i zajmie się organizacją pogrzebu?

19 kwietnia, 2020 Wyłączono przez admin

Trudno znaleźć słowa, które będą najbardziej pasowały do tego, by pożegnać na zawsze  osobę bliską. W zaledwie paru zdaniach chcemy zawrzeć to, jaka ta osoba była, jak wiele dla nas znaczyła i w jaki sposób będziemy ją wspominać. Na dodatek trudne emocje mogą znacznie utrudniać już samo wypowiadanie tych słów w towarzystwie wszystkich zebranych na pogrzebie osób. Z pomocą w tych niełatwych chwilach może przyjść dom pogrzebowy.

Jak przygotować mowę pogrzebową?

Dla wielu osób, zwłaszcza tych, które nie mają doświadczenia w wystąpieniach publicznych, przygotowanie i wygłoszenie takiej mowy może być nie lada wyzwaniem. Tym bardziej, że już sam fakt żegnania kogoś bliskiego jest wystarczająco trudną chwilą. 

W przypadku pogrzebu katolickiego często kilka słów o osobie zmarłej wygłasza ksiądz, zdarza się przecież niejednokrotnie, że również znał tę osobę, jak i całą rodzinę. Może więc wygłosić kilka dodatkowych słów do osób zebranych. Jeżeli wybrana forma pochówku to pogrzeb świecki, taką mowę może przedstawić mistrz ceremonii. Często wybieranym rozwiązaniem jest również takie, kiedy to bliscy osoby zmarłej decydują się na powiedzenie kilku dodatkowych słów. Jak jednak taką wypowiedź przygotować? 

Zakład pogrzebowy Warszawa pomoże w opracowaniu całej przemowy. Jeśli bliscy osoby zmarłej decydują się na wygłoszenie jej samodzielnie, dom pogrzebowy może podpowiedzieć, jak najlepiej się do tego zabrać, jakich słów dobrać, jak najlepiej przedstawić sylwetkę osoby, którą właśnie należy godnie pożegnać. Jeśli jednak dla bliskich będzie to zbyt trudne zadanie, zakład pogrzebowy dopilnuje, by mowę wygłosiła osoba doświadczona i odpowiednio przygotowana. Razem z rodziną osoby zmarłej przygotuje wszystkie informacje, które będą niezbędne do przedstawienia całej sylwetki. Można opowiedzieć o tym, czym osoba zmarła się zajmowała, co lubiła, jak żyła, jakie były najważniejsze momenty w jej życiu. Cały tekst, który będzie zawierać taka mowa pogrzebowa będzie konsultowany z rodziną i bliskimi osoby zmarłej. Po to, by mieć pewność, że znajdą się tam takie wydarzenia, uczucia i opisy, które rzeczywiście powinny być wyraźnie podkreślone. 

Dom pogrzebowy pomoże także w ubarwieniu gotowej przemowy, na przykład z wykorzystaniem fragmentów poezji, aforyzmów czy ulubionych tekstów żegnanej osoby. Istnieje wiele gotowych wzorów na mowę pogrzebową, które są odpowiednio dopasowane do takich uroczystości, mają właściwie dobrane słownictwo, zachowują powagę i doniosłość tego momentu. Należy jednak pamiętać, że są pozbawione indywidualnego podejścia. Przygotowanie profesjonalnej, a jednocześnie spersonalizowanej mowy pogrzebowej pomoże nadać uroczystości zupełnie innego, mniej formalnego, a bardziej osobistego tonu.

Pomoc przy organizacji pochówku  – dom pogrzebowy Warszawa

Zakład pogrzebowy zajmuje się kompleksową organizacją pogrzebów, pomoże więc na każdym etapie ich przygotowania, nie tylko w kwestii związanej z wygłoszeniem mowy pogrzebowej. Podpowie przy podjęciu decyzji, w jakiej formie i w jakim obrządku będzie się odbywać cała uroczystość, pomoże w przygotowaniu miejsca pochówku. 

Ważne jest, że zakład pogrzebowy jest wsparciem dla rodziny osoby zmarłej już od momentu stwierdzenia zgonu. Przyjedzie bowiem po to, by zaopiekować się ciałem osoby zmarłej, a także przygotuje je do pogrzebu. Przeprowadzi bliskich osoby żegnanej przez wszystkie niezbędne formalności, od podstawowych – jak dopilnowanie takich dokumentów jak akt zgonu, po między innymi wnioski potrzebne przy staraniu się o otrzymanie zasiłku pogrzebowego. 

W jednym miejscu można zamówić także kwiaty, wieńce czy klepsydry. Jeśli życzy sobie tego rodzina osoby zmarłej, może zaproponować również elektroniczną formę, jaką jest e-klepsydra. Jednocześnie profesjonalny dom pogrzebowy nie będzie w żadnym wypadku narzucał żadnego z rozwiązań, może jedynie przedstawić ofertę i możliwości wyboru. Decyzja, na przykład co do wyboru trumny czy urny, jak i choćby oprawy muzycznej, pozostaje w gestii rodziny i bliskich osoby zmarłej. Pracownicy zakładu pogrzebowego dopilnują, by cała uroczystość przebiegała zgodnie z ich życzeniem.

Źródło: Usługi pogrzebowe Elizjum