Wkładki gwintowe bez zabieraka – bezpieczne i szybkie w instalacji

Wkładki gwintowe bez zabieraka – bezpieczne i szybkie w instalacji

19 kwietnia, 2020 Wyłączono przez admin

Stosowanie różnego rodzaju wkładek gwintowych bez zabieraka jest bardzo bezpiecznym i komfortowym rozwiązaniem, które znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. W porównaniu do tradycyjnych wkładek, montaż tego typu elementów nie rodzi ryzyka uszkodzenia powierzchni oraz ułamania delikatnych zaczepów, które mogą wyrządzić poważne szkody. Szeroki wybór wkładek gwintowych bez zabieraka pozwala dobrać je do wymaganych rozmiarów i cieszyć się wysoką skutecznością oraz łatwością montażu.

Zastosowanie wkładek gwintowych

Uniwersalność omawianych wkładek znalazła zastosowanie w wielu branżach produkcyjnych – jedną z nich jest przemysł lotniczy. Wkładki gwintowe bez zabieraka są instalowane w układach napędowych samolotów i helikopterów, jak również stanowią dopełnienie układu hamulcowego oraz systemów zasilania. Oprócz tego, z powodzeniem są wykorzystywane przy produkcji urządzeń elektronicznych narażonych na działanie czynników zewnętrznych – są to przede wszystkim specjalistyczne komputery umożliwiające pracę w trudnych warunkach, radia, ale także elementy silników elektrycznych oraz ich osprzęt.

Dzięki trwałości i niezawodności z powodzeniem stanowią dopełnienie elektronicznego sprzętu wojskowego. Przemysł produkcyjny to także motoryzacja – na tej płaszczyźnie wkładki gwintowe są stosowane przy montażu skrzyni biegów, silników oraz pozostałych układów znajdujących się na wyposażeniu pojazdów. Różnorodność zastosowań jest dowodem na to, że prezentowane wkładki spełniają swoją rolę, gwarantując łatwość montażu oraz bezawaryjność.

Właściwości wkładek

Warto wspomnieć, że wkładki gwintowe bez zabieraka są w pełni kompatybilne i z powodzeniem zastępują klasyczne wkładki. Gwarantują takie same właściwości, jak w przypadku tradycyjnych odpowiedników, jednak zapewniają większy komfort montażu i użytkowania. Zapobiegają tym samym problemom związanym z wydostaniem zaczepów z trudno dostępnych otworów, jak również nie powodują żadnych uszkodzeń mechanicznych, jakie mogą mieć miejsce w przypadku klasycznych wkładek. W ten sposób nie tylko eliminuje się ryzyko związane z zakleszczeniem wybieraka, ale także redukują czas związany z montażem oraz koszty.

Dzięki dwukierunkowości, instalator ma pewność, że wkładka będzie spełniała swoje zadanie bez konieczności jej pozycjonowania. W razie potrzeby demontażu elementu nie ma obaw, że wkładka uszkodzi chronioną powierzchnię – tego typu cecha pozwala na dodatkową oszczędność czasu, bowiem nie wymaga dalszej obróbki.

W sprzedaży dostępne są też wkładki z funkcją samoblokowania, które sprawdzają się przy konieczności dodatkowego zabezpieczenia śruby. Na uwagę zasługuje też fakt, że wkładki gwintowe bez zabieraka wykonane są z wielu metali, które pozwalają dobrać odpowiedni materiał do wymaganej powierzchni. W ten sposób eliminuje się ryzyko korodowania urządzenia, dzięki czemu przedłuża się sprawność wkładki. Tym samym, ze względu na różnorodność metali, wkładki gwintowe są odporne na skrajnie wysokie i niskie temperatury, dzięki czemu ich żywotność jest naprawdę spora.

Producenci wkładek oferują również wiele sposobów wykończenia takich jak koloryzowanie, które umożliwia łatwiejszą identyfikację oraz późniejsze określenie funkcji, jaką wkładka o danej barwie ma spełniać. Oprócz tego, oferowane są wkładki gwintowane pokryte srebrem oraz kadmem. Posrebrzanie ma na celu chronić śruby przed silnym działaniem tarcia, natomiast kadm zwiększa odporność i zabezpiecza przed korozją, dzięki czemu z powodzeniem znajduje swoje zastosowanie w urządzeniach wojskowych.

W przypadku, gdy wkładka ma zapobiegać ryzyku zatarcia śrub z powodzeniem należy zastosować wkładki z systemem dry lube. Takie rozwiązanie sprawdza się idealnie w przypadku układów sprzęgła, w których występuje silne tarcie mechaniczne. Różnorodność wkładek gwintowych bez zabieraka pozwala dobrać wkładkę pod wymagany rozmiar a dzięki łatwemu montażowi oraz eliminacji ryzyka uszkodzenia zyskuje się pewność, że urządzenie będzie działać bez zarzutu. Jest to ciekawa i skuteczna alternatywa dla klasycznych wkładek.

Źródło: S.T.M. – Urządzenia dla przemysłu