Kiedy najlepiej kupić płynny propan?

Kiedy najlepiej kupić płynny propan?

24 października, 2021 Wyłączono przez admin

Ceny wielu produktów w ciągu roku raz rosną, a innym razem maleją. Nie inaczej jest także z gazem propan. Warto poznać mechanizmy rządzące zmianami cen gazu. Dzięki temu łatwiej będzie przewidzieć moment spadku cen i wykorzystać go do dokonania większych zakupów. Podpowiadamy, kiedy najlepiej kupić płynny propan i jak racjonalnie zaplanować tankowanie przydomowego zbiornika na gaz.

Co wpływa na zmiany cen gazu propan?

Na rynku próżno szukać produktów, których cena nie zmienia się na przestrzeni lat, czy nawet jednego roku. Jednak najczęściej są to wyłącznie podwyżki cen. Znacznie mniej jest z kolei tych produktów, które równie często tanieją, co drożeją. Jednak takie sytuacje również się zdarzają. Doskonałym przykładem materiału, który regularnie zarówno tanieje, jak i drożeje, jest gaz propan, surowiec wykorzystywany do ekologicznego ogrzewania domów i innych zastosowań domowych. Co ciekawe, ceny propanu z reguły zmieniają się dwa razy do roku z dość dużą regularnością. Dlaczego tak się dzieje?

Mechanizm ten jest tak stary, jak cała gospodarka wolnorynkowa. Za wahania te bezpośrednio odpowiada zjawisko popytu i podaży. Oznacza to, że kiedy wzrasta zapotrzebowanie na jakiś towar, a jego dostępność na rynku jest stała, to wzrasta także jego cena. Natomiast kiedy zainteresowanie klientów danym towarem maleje, a jego podaż, czyli dostępność na rynku pozostaje na tym samym poziomie, to cena spada. Dokładnie tak się dzieje w przypadku gazu propan. Z kolei, jako że jest to paliwo opałowe, to jego sprzedaż wzrasta w okresie grzewczym, a spada po jego zakończeniu. Sytuacja ta powtarza się każdego roku, więc warto to wykorzystać.

Jak skorzystać ze zmieniających się cen płynnego propanu?

Gaz propan jest jednym z najtańszych materiałów opałowych. Jednak nie oznacza to, że nie da się na nim jeszcze bardziej zaoszczędzić. We wszelkiego rodzaju oszczędnościach z reguły jest tak, że otrzymujemy niższą cenę kosztem jakości. Tym samym, jeśli chcemy wydać mniej, otrzymujemy produkt nieco gorszy niż gdybyśmy zapłacili więcej. Dotyczy to również materiałów opałowych, takich jak węgiel czy drewno. Jednak zasada ta w ogóle nie ma zastosowania dla gazu propan.

Niejednokrotnie spotkaliśmy się z poglądem, że klient kupuje droższy gaz, bo chce, żeby był on lepszy. Nic bardziej mylnego. Warto korzystać z posezonowych obniżek cen, aby zmniejszyć koszty ogrzewania domu propanem. Jak wykorzystać zmieniające się ceny płynnego propanu? Wystarczy śledzić dynamikę ich zmian i przede wszystkim dokonywać zakupu poza sezonem grzewczym, czyli w okresie wiosenno-letnim. Jest to czas, w którym tylko przezorni myślą o zakupie materiału opałowego i dzięki temu jego ceny są znacznie niższe.

Jeżeli chcesz płacić mniej za ogrzewanie domu gazem to nie tankuj zbiornika w okresie jesienno-zimowym, bo wtedy ceny surowca są najwyższe w całym roku. Najlepiej pomyśleć o tym aspekcie już podczas planowania całej instalacji zbiornikowej na gaz propan. Na tym etapie warto dobrać pojemność zbiornika – tak aby zgromadzony w nim gaz zaspokajał zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na ten surowiec na cały rok. Co nam to daje? Pozwala swobodnie planować tankowanie bez obaw o to, że paliwa opałowego zabraknie w środku zimy.

Kiedy najlepiej kupić płynny propan?

Jak już ustaliliśmy, odpowiednie zaplanowanie momentu tankowania zbiornika z gazem może być źródłem sporych oszczędności. W takim razie kiedy jest najlepszy moment na zakup płynnego propanu? Najlepiej, czyli najtaniej jest kupić gaz propan w okresie wiosenno-letnim, poza sezonem grzewczym. Otrzymujemy wtedy surowiec wysokiej jakości w bardzo atrakcyjnej cenie. Dobrą praktyką jest uzupełnienie całego zbiornika, dzięki czemu zimowe ogrzewanie domu będzie dużo tańsze niż gdybyśmy tankowali zbiornik po pierwszych przymrozkach.

 

Instalacja zbiornikowa na gaz w nowym domu

Nowy dom to ogromna liczba poważnych decyzji i wyzwań. Jedną z takich istotnych decyzji, którą muszą podjąć właściciele nowo powstającego domu, jest wybór metody ogrzewania. Lepiej nie podejmować decyzji pochopnie lub opierając się wyłącznie na sugestiach znajomych czy sąsiadów. Warto samodzielnie rozeznać się w temacie i zapoznać z faktami. My wyjaśniamy, jakie argumenty przemawiają za wyborem ogrzewania propanem oraz jak je zorganizować w nowym domu.

Zalety gazu propan, czyli dlaczego to idealna metoda ogrzewania

Popularność ogrzewania zasilanego gazem propan z każdym rokiem rośnie. Kolejni użytkownicy decydują się na wyposażenie swoich domostw w zbiornikową instalację gazową. Dotyczy to zarówno starszych budynków, które dotychczas były ogrzewane innymi metodami, jak i domów nowo powstających. Najważniejsze zalety ogrzewania propanem, które doceniają jego użytkownicy, to przede wszystkim ekonomiczny i ekologiczny charakter oraz wygoda użytkowania. Co jednak kryje się za tymi określeniami?

  • Ekologia – spalając gaz propan nie przyczyniamy się do zanieczyszczenia powietrza, gleby czy wód gruntowych. Wynika to z faktu, że efektem ubocznym spalania propanu są wyłącznie dwutlenek węgla i czysta woda. Żadnej sadzy, pyłów zawieszonych, węglowodorów aromatycznych czy innych szkodliwych dla zdrowia substancji.
  • Ekonomia – ogrzewanie propanem jest jedną z najtańszych metod ogrzewania domu. Kotły kondensacyjne gwarantują wysoką wydajność i zmniejszają zużycie gazu jednocześnie gwarantując ciepło. Ogrzewając propanem dbamy więc również o swój portfel i domowy budżet. Jest to inwestycja, którą warto przeprowadzić.
  • Wygoda użytkowania – nie trzeba zrzucać ciężkiego materiału opałowego do kotłowni, rąbać drewna czy przerzucać węgla. Pobór gazu ze zbiornika odbywa się automatycznie. Podobnie jest z rozpalaniem pieca. Nie wymaga to żadnego zaangażowania użytkownika. Z kolei rano budzimy się w ciepłym domu i nie musimy pędzić do kotłowni, aby rozpalić palenisko i ogrzać dom. Nowoczesny programator pozwala ustawić wszystkie parametry instalacji i zwiększyć komfort użytkowników.

Organizacja kotłowni na gaz propan w nowym domu

Jeśli już na etapie projektowania i budowy domu jesteśmy zdecydowani na ogrzewanie propanem to warto w projekcie uwzględnić pomieszczenie przeznaczone na kotłownię. W starszym budownictwie kotłownia z reguły organizowana była w piwnicy. Wykorzystując do tego celu gaz propan musimy wybrać pomieszczenia, których podłoga znajduje się nie niżej niż równo z poziomem terenu. Tym samym w grę wchodzą pomieszczenia na parterze domu lub na wyższych kondygnacjach. Dodatkowo podłoga kotłowni musi być pozbawiona wszelkich zagłębień, a także wszelkiego rodzaju wpustów, studzienek czy kanałów instalacyjnych.

Znajduje to uzasadnienie w cechach fizycznych gazu propan. Jest on cięższy od powietrza, dlatego jego uwolnienie się do atmosfery spowoduje, że będzie się utrzymywał przy samej podłodze. Aby możliwe było wywietrzenie kotłowni, niezbędne jest spełnienie wspomnianych wyżej warunków. Oprócz tego przepisy stawiają jeszcze kilka wymogów przed kotłowniami, w których spalany jest gaz propan.

Wysokość pomieszczenia kotłowni musi wynosić nie mniej niż 2,2 m. Natomiast kubatura pomieszczenia powinna wynosić przynajmniej 8 m3, jeśli stosujemy kocioł z otwartą komorą spalania i 6,5 m3 przy kotłach z zamkniętą komorą spalania. W kotłowni gazowej zalecane jest stosowanie wentylacji grawitacyjnej. Całkowicie zabronione jest natomiast wykorzystanie wyciągowej wentylacji mechanicznej. Niezbędne jest także doprowadzenie do kotłowni instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Kotły kondensacyjne w procesie spalania gazu wytwarzają czystą wodę. Niezbędne jest więc odprowadzenie jej do kanalizacji. Tym samym wymagane jest podłączenie instalacji wodno-kanalizacyjnej do pieca kondensacyjnego.

Choć na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że wymagań jest dużo, to w istocie wcale tak nie jest. Każdy z nich podyktowany jest troską o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców. A budując nowy dom z łatwością można uwzględnić wszystkie wymogi i stworzyć pomieszczenie dedykowane kotłowni gazowej.