Jak sprawdzić wiarygodność dewelopera?

Jak sprawdzić wiarygodność dewelopera?

16 kwietnia, 2020 Wyłączono przez admin

Boom na rynku nieruchomości sprawia, że co rusz pojawiają się podmioty, które chcą wykorzystać naiwność i niewiedzę kupujących. Na szczęście można się przed tymi ustrzec, sprawdzając ich wiarygodność. Jest wiele sposobów, które pozwalają na weryfikację uczciwości dewelopera. Przedstawiamy te najskuteczniejsze.

Doświadczenie ma znaczenie

Zakup mieszkania lub domu to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Nawet misternie opracowany plan może się posypać, jeśli przyszły właściciel zaufa niewłaściwemu podmiotowi. Żeby nie dołączyć do grona osób poszkodowanych w związku upadłością przedsiębiorstwa lub stosowaniem przez nie nieuczciwych praktyk, warto dobrze sprawdzić wiarygodność firmy.

Niech nie zwiedzie Cię folder z wizualizacjami, atrakcyjna strona internetowa czy też nienaganna obsługa klienta. Oczywiście profesjonalny podmiot zadba o to wszystko, jednak nic nie zastąpi doświadczenia w branży. Długi staż na rynku nieruchomości to sygnał, że przedsiębiorstwo ma wypracowane skuteczne metody działania i z powodzeniem zrealizowało wiele projektów, tak jak SŁAWBUD – deweloper z Łomianek, który może pochwalić się ponad 25-letnim doświadczeniem w branży. To jakość, której zaufało wielu.

KRS – cenne źródło informacji

Jednym z podstawowych kroków, które należy wykonać, by zweryfikować wiarygodność dewelopera, jest sprawdzenie wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Nie tylko potwierdza on fakt, że przedsiębiorstwo zostało fizycznie zarejestrowane, ale i dostarcza wielu użytecznych informacji m.in. o formie prawnej spółki, jej kapitale i wszelkich ewentualnych wierzytelnościach, zaległościach oraz postępowaniach sądowych, układowych i upadłościowych.

Dzięki wpisowi w KRS osoba sprawdzająca wiarygodność dewelopera może z łatwością dowiedzieć się, czy ma do czynienia z rzetelnym przedsiębiorcą czy też niewypłacalnym dłużnikiem. To informacja nie do przecenienia.

Opinie w sieci na wagę złota

Nic tak nie potwierdza (nie)uczciwości firmy jak opinie w internecie. Rzetelni deweloperzy, którzy wywiązują się ze swoich zobowiązań, liczyć mogą na przychylne komentarze. Przedsiębiorstwa widma lub podmioty stosujące nieuczciwe praktyki nie mają renomy w sieci.

Dobrym źródłem informacji o deweloperze będą opinie w Mapach Google i na Facebooku. Warto również zajrzeć na fora internetowe osiedli mieszkaniowych, których budowę podmiot już zakończył. Nikt tak rzetelnie nie oceni dewelopera jak jego klienci. Na pewno ujawnią oni wszelkie ewentualne niedoróbki, opóźnienia i inne problemy związane z realizacją inwestycji.

Cenna przynależność do organizacji branżowych

Nie zawsze jednak wszystko to, co można przeczytać w internecie, jest prawdą. Bywa, że to konkurencja pisze niepochlebne komentarze, by zdyskredytować prężnie rozwijające się przedsiębiorstwo. Dlatego warto zachować czujność. O wiarygodności dewelopera świadczyć mogą nie tylko opinie w sieci, ale i przynależność do organizacji branżowych. Najczęściej bowiem zrzeszają one firmy, które mogą pochwalić się renomą i długim stażem na rynku.

Jedną z takich organizacji jest Polski Związek Firm Deweloperskich. Należący do niego deweloperzy zobowiązują się do równego traktowanie stron umowy deweloperskiej i utrzymywania partnerskich relacji z klientami. Są to przedsiębiorstwa, które mają mocną pozycję na rynku i cieszą się dużym zaufaniem.

Finanse dewelopera do wglądu

Profesjonalny deweloper, który poważnie traktuje swoich klientów, nie powinien mieć żadnych problemów z udostępnianiem im aktualnego sprawozdania finansowego. To cenne źródło informacji, które nie tylko pozwala określić sytuację finansową przedsiębiorstwa, ale również sprawdzić, w jaki sposób finansowana jest konkretna inwestycja.

Wybór wiarygodnego dewelopera to gwarancja udanego zakupu mieszkania lub domu na rynku pierwotnym. Gdy w grę wchodzi utrata dużych środków, nie warto się spieszyć. Przemyślana decyzja to najlepsze, co można zrobić. Na rynku nie brakuje uczciwych podmiotów, takich jak np. SŁAWBUD, które funkcjonują w branży od lat i rzetelnie wywiązują się ze swoich zobowiązań. Na pewno więc można znaleźć godną zaufania firmę.

Źródło: SŁAWBUD – deweloper Łomianki